Čistá voda v záhradnom bazéne. Možnosti a tipy!
Voda v bazéne a jej kvalita je absolútnym základom pohody aj zdravia. Samotná kúpa bazénu je totiž len prvý krok k spokojnosti s letnými dobrodružstvami v ňom. Pre sezónou je vždy dôležité osvojiť si pravidlá, ako vodu vyčistiť a udržať ju v kondícii.
Filtrácie
Sú základným nástrojom na to, aby sa voda v bazéne do pár hodín nestala znečistená. Pre menšie bazény sú vhodné kartušové filtre, ktoré slúžia na základnú filtráciu vody od hrubých mechanických nečistôt, ktoré sa objavia na hladine. Piesková filtrácia je kvalitnejšia. Je založená na prírodnej báze a je poctivejšia. Ak máte bazén väčší, alebo bez zakrytia, je absolútnou nutnosťou. Voda sa filtruje cez kremičitý piesok, zachytáva aj hrubé nečistoty.
Pred sezónou vyčistite filtre
Ak chcete mať čistú vodu, je nutné mať aj čisté filtre. To platí o kartušovej, tak aj pieskovej filtrácii. Kremičitý piesok je nutné vyhodiť a pridať nový, ktorý má ostré hrany. Tie sa totiž filtráciou obrusujú a následne už nie je piesok až tak výkonný.
Hladinové nečistota
Na hladinu dopadajú nečistoty, ktoré filtrácia nepohltí a tu je potrebné spraviť každodennú očistu bazénovou sieťkou. Na veľké nečistoty, ktoré sa ocitnú na dne bazéna zas slúži ručný bazénový vysávač. Pri väčších bazénoch je to prakticky nutná výbava.
Právna hodnota pH a chlóru
Nielen nečistoty viditeľné, ale aj neviditeľné ohrozujú bazén. Sú to baktérie a mikroorganizmy, ktoré je potrebné likvidovať bazénovou chémiou. Základom je udržanie správneho pH vody v bazéne, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 6,8 až 7,2. Vtedy je voda zdravá a vhodná na plávanie. Túto hodnotu je potrebné testovať testermi a udržiavať chémiou. Rovnako ako na dávkovanie chlóru je vždy nutné postupovať podľa návodu a chémiu navážiť podľa návodu. Testovanie a meranie vlastností vody je nutnosť pre pekný zážitok z letného kúpania, po ktorom vám nezostanú nepríjemné kožné spomienky.
Pri ošetrení vody chlórom je potrebné počkať 30 minút. Za ten čas je voda dezinfikovaná a súčasne dochádza k rozloženiu účinnej látky, takže človeku už neškodí.
Upravte aj tvrdosť
Na väčšine územia Slovenska je voda tvrdá a to bazénu rovnako neprospieva a tak isto ani filtráciám. Preto je opäť riešením bazénoví chémia. Tvrdosť zmeriate testerom a nezabudnite, že hodnota tvrdosti bazénovej vody nesmie byť vyššia než 18 °N.